4 5

Projenin Hedef Kitlesi : Bağcılar’da ikamet eden bireyler.Projenin Amacı : “Öğrenmek İçin Asla Geç Değil” projesi, öğrenme olgusunun doğumdan ölüme kadar devam ettiğini her yaştan insana benimsetme amacı ile geliştirilmiştir. • Proje, hedefleriyle kalıcı ve sürekli fayda sağlamakta, günümüz dünyasının temel gereksinimi olan ‘öğrenme’ eylemini, eğitim alanlarının dışına taşıyarak, bir yaşam felsefesine dönüştürülmesini amaçlamaktadır.


Özel Amaçlar :
Hayat boyu öğrenme konusunda Türkiye’de yapılan iyi uygulamaların Avrupa’da görünürlüğünü arttırmak.
Yerel yönetimler, STK’lar ve eğitim sağlayan kurumlar arasında “Hayat Boyu Öğrenme” konusunda işbirliği sağlamak.
Yetişkinlere yönelik “Aileler Öğreniyor” seminerleri ile “Hayat Boyu Öğrenme” kavramını aile bireylerine aşılamak.
Hayat boyu öğrenme konusunda çalışma yapan kurumların deneyimlerini paylaşmaları için ortak zemin oluşturmak.
Çocuklara yönelik “Gülerken Öğren” metodu ile “Hayat Boyu Öğrenme” kavramının önemini öğrencilere aşılayarak tüm yaşamları boyunca bu düşünceye sahip olmalarına destek olmak. “Eğitim okulda başlar okulda biter” önyargısını yıkmak.Ortak ve İştirakçiler :

  • Bağcılar Kaymakamlığı
  • Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü


Sonuçlar :
Bağcılar ilçesindeki 20 farklı dernekte 5 uzman tarafından 10 başlık altında 200 adet Aileler Öğreniyor seminerleri verildi. Toplamda 2.200 kişiye ulaşılarak, hayat boyu öğrenme kavramı ailelere anlatıldı.
Bağcılar ilçesindeki 30 ilköğretim okulunda Gülerken Öğren metodu ile Nasreddin Hoca temalı 60 adet tiyatro gösterimi ile 25.000 öğrenciye ulaşıldı. Bu nedenle “Nasreddin Hoca” figürü ile geleneksel değerlerimiz genç kuşaklara aktarılmış oldu.
“Hayat Boyu Öğrenme” kavramının önemini öğrencilere aşılayarak tüm yaşamları boyunca bu düşünceye sahip olmalarına destek olundu.
Öğrenmek İçin Asla Geç Değil Projesi ile, bilişim çağı olarak kabul edilen 21. yüzyılda, geleceğin sahibi olacak bugünün çocuklarına ve ailelerine, bilginin gerekliliği ve önemine dair bir vizyon oluşturuldu.
Geleneksel değerlerle, günümüz dünyasının modern yöntemlerinin bir arada kullanılacağı proje ile pozitif değerler ve kalıcı sonuçlar elde edildi.← Geri                                                   Fotoğraf galerisine git                                  İleri →